Emax Kaplama

Emax Kaplama

EMax kelime anlamı olarak maksimum estetik manasına gelmektedir. Emax kaplama üst düzey estetik avantajlara sahip olması nedeniyle gülüş tasarımında en sık uygulanan malzemelerden biridir. Emax diş kaplama sıkma şeklinde üretilir. Işık geçirgenliği mükemmeldir ve tamamen şeffaftır. Doğal diş görüntüsünü bire bir sağlar ve mevcut dişler aşındırılarak hiçbir altyapı desteği olmadan yapıştırılırlar. Çok yüksek kırılma ve çiğneme direncine karşı çok sağlam oldukları için herhangi bir alt yapı materyali yerleştirmeden (zirkonyum vb.) rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Emax Kaplama Nedir?

Cam Seramik Kaplama

Emax kaplama, empress kaplamaların bir üst model daha da geliştirilmiş kaplama türüdür. Emax lityum disilikattır. Bazı türlerinin içeriğinde zirkonyum dioksit te mevcuttur ve bu yüzden emax dişlerin direnç değeri 360 Megapascal’dan 1000 Megapascal’a kadar değişmektedir. Bu sayede ağız bölgesinde her şekilde kullanılabilmektedirler. Arka bölgelerde, ön bölgelerde, köprü olarak ve implant üstü olarak her tedavide başarıyla kullanılan çok dayanıklı ve estetik bir kaplama türüdür. Emax kaplamalar çok şeffaf, ışık geçirgenliği çok yüksek ve hem de kırılma dirençleri empress kaplamalara göre daha yüksek tamamen cam seramiklerdir.

Emax kaplama atesif sistemle dişe yapıştırıldığı için dişten çok az aşındırılarak uygulama imkanı vermektedir. Böylelikle direnç değeri de daha çok artmaktadır. Atesif yapıştırma yapabilmek için dişin mine tabakasında kalmak gereklidir. Yani çok fazla aşındırma yapmamak gerekir. Az bir aşındırma yaparak uygulanan emax kaplamalarda direnç değeri 500 megapascala kadar çıkabilmektedir.

IPS Emax gülüş estetiği uygulamalarında kullanılan cam seramik malzemelerini en önde olan markasıdır. Ivoclar firması tarafından üretimi yapılan emax malzeme farklı kullanım alanlarına göre birkaç farklı türde piyasada bulunmaktadır.

 

IPS Emax Press: Vücutla uyumlu lityum disilikat seramikten üretilir. Seramik kristallerin preslenmesiyle üretilen bu seramik 500 Megapascal’a kadar dayanabilmekte ve mükemmel ışık geçirgenliği sayesinde üst düzey bir doğal diş görüntüsü sağlamaktadır. Lamine diş kaplamalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

IPS Emax Cad: Emax kaplama dişin klinik ortamında aynı gün içerisinde Cad-Cam cihazlarıyla üretilmesine imkan sağlayan restorasyondur. Kristilizasyonunun tamamlanmasının ardından 160 Megapascal’dan 500 Megapascal’a kadar bir direnç sağlarlar.

IPS Emax ZirPress: Bu restorasyonda hem cam seramiklerin estetiği hem de zirkonyumun dayanıklılığı bir arada sağlanmaktadır. Kullanım alanı olarak genellikle yüksek kırılma direnci gerektiren arka dişler ve köprü restorasyonlarında Cad-Cam programıyla hazırlanır ve uygulanırlar.

Emax Endikasyonları:

 1. Laminate veneer (Lamine Kaplama)
 2. Tam cam seramik kuronlar
 3. İnley ve Onley dolgular
 4. Üç yüzeyli köprüler (son köprü ayağı ikinci küçük azı dişi olabilir)
 5. Hibrid abutmentlar ve kronlar

Empress Kaplama Nedir?

Empress bir losit cam seramiktir. Direnç değeri 160 megapascal’dir. Bu değer kırılmaya karşı direnç değerini vermektedir ve kırılma direnci yüksek bir malzemedir. Empress kaplamalar ön bölgelerde yani köpek dişleri ve köpek dişleri arasındaki dişlerde ve küçük azı dişlerin üzerinde inley-onley porselen dolgu olarak kullanılabilir. Arka dişlerde köprü olarak ve implant üstü olarak kullanılmazlar. Çünkü bu gibi uygulamalarda empress kaplamaların kırılma dirençleri düşmektedir.

Emax Kaplama Hangi Tedavilerde Uygulanır?

 • Estetik amaçlı gülüş tasarımı uygulamalarında
 • Rengini kaybetmiş ve lekeli dişlerde
 • Travmalara bağlı kırılmış ve çatlak dişlerde
 • Düşük düzeyli çapraşık dişlerde
 • Lamine diş tedavilerinde
 • Ayrık dişleri bulunan kişilerde
 • Kanal tedavisi kaynaklı dişlerdeki madde kayıplarında
Emax diş

Emax Kaplama Nasıl Yapılır?

Full Seramik Kaplama Diş

Emax kaplama tedavisi, hastaların fotoğrafları çekilerek başlanır ve bu fotoğraflar üzerinden estetik analizler yapılarak belirli tasarımlar gerçekleştirilir. Bu tasarımlar hasta ağzına özel bir yöntemle uygulanır ve böylelikle hastalar daha tedaviye başlamadan, dişlere herhangi bir müdahale yapılmadan dişlerin aşağı yukarı nasıl görüneceğinin bir ön görüsüne sahip olmaktadır.

Tam seramik kaplamalarda dişlerden zirkonyum kaplamalara göre daha az ancak lamine diş kaplamalarına göre daha fazla bir miktarda kesim yapılmaktadır.

 

Emax kaplama uygulamasına başlamadan önce dişlerin ölçüleri alınmaktadır. Bu ölçüler konveksiyonel tekniklerle alınabildiği gibi ağız içi bilgisayar destekli kameralar ile de alınabilir. Ağız içi kameralarla alınan ölçülerde tedavi biraz daha kısa sürmekte ve hata payı azalmaktadır. Ölçü alındıktan ve dişlerden gerekli aşındırma yapıldıktan sonra laboratuarda teknisyenler tarafından hazırlanarak gelen emax kaplamalar yapıştırılarak tedavi tamamlanmaktadır.

Diş sayısına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama tedavi süresi 3 ila 7 gün arasında değişmektedir.

 

Emax Dişin Hazırlanışı

Emax Dişlerin Avantajları Nedir?

 • Emax kaplama doğal dişe en yakın kaplamadır ve son derece dayanıklıdır.
 • Işık geçirgenliği en yüksek malzemedir ve doğal dişten ayırt edilemez.
 • Emax kaplamalarda her hangi bir metal destek veya alt yapı malzemesi yoktur. Bu sayede dişten daha az miktar aşındırma yapılır ve dişte daha ince çalışabilinir.
 • Her bir emax kaplama kişinin ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlandığı için tam bir uyum söz konusudur.
 • Çok dayanıklı malzemeden üretildiği ve dişten daha az aşındırılma yapılabildiği için maksimum estetiğin yanında dişin yapısını da korur.

Emax Lamine Diş Nedir?

Lamine kaplama, ön bölge diş tedavilerinde dişlerin ön yüzeylerinden çok az miktarda aşındırılarak veya bazen hiçbir aşındırma yapılmadan uygulanan estetik diş hekimliği tedavisidir. Lamine uygulamalarında birkaç farklı malzeme kullanılır. En sık kullanılan malzemeler emax ve kompozitlerdir.

Emax, ışık geçirgenliği çok yüksek bir malzemedir ve doğal dişe en yakın görüntüyü sağlayabilmektedir. Rengini ve parlaklığını uzun süre koruyabilir. Kompozit malzemenin renkleşmesi emax dişe göre daha kısa sürede olmaktadır ve dayanıklılığı emax kadar yüksek değildir.

Lamine diş tedavilerinde en sık kullanılan malzeme emaxlerdir ve emax malzeme kullanılarak uygulanan lamine uygulamaları emax lamine diş olarak adlandırılmaktadır. Lamine uygulamaları dişe minimum işlem yapılarak maksimum estetik sağlanabildiği için günümüzde en sık yapılan estetik diş uygulamalarının başında gelmektedir.

Lamine Dişlerle Emax Cam Seramik Dişler Arasındaki Farklar

Lamine dişler ve emax kaplama dişlerin materyalleri aynıdır, ikisi de hiçbir şekilde alt yapı olmadan uygulanan tam seramik kaplamalardır. Sadece lamine kaplama, dişin ön yüzeyine takma tırnak gibi yapıştırılan, dişin arka yüzeyine hiç dokunulmayan estetik bir diş tedavisidir.

Kişinin dişlerinde çok fazla dolgu varsa, kanal tedavisi uygulanmışsa, kişide tırnak yeme veya diş gıcırdatma alışkanlıkları varsa bu gibi durumlarda lamine kaplama uygulanmayıp emax kaplama tercih edilmektedir.

 

Laminenin tek üstünlüğü; dille temas edilen yüzeyler kaplanmadığı için kişi dil hareketlerinde ve konuşmasında hiçbir fark hissetmeyecektir. Dişler önden sadece renkleri ve şekilleri değişmiş olarak görünecektir. Full seramik kuronlar emax kaplamalarda ise, dişin her yüzeyinden oturtularak yapılan, dişe daha iyi tutunma sağlanılan estetik diş tedavisidir.

Emax Diş İle Zirkonyum Diş Arasındaki Farklar

Emax kaplama ve zirkonyum kaplama farklı materyallerden üretilen kaplamalardır. Emax kaplama lityum dioksittir ve tamamen cam seramiktir. Zirkonyum kaplama ise zirkonyum materyalinden üretilir ve daha çok alt yapı malzemesi olarak kullanılır. Emax kaplama her hangi bir alt yapı malzemesi olmadan dişten çok daha az aşındırma yapılarak uygulanır ve çok daha estetiktir. 

Farklı kullanım amaçları ve bir birlerine üstün gelen özellikleri bulunmaktadır. Emax te Zirkonyum kaplama da dişlerdeki madde kayıplarında, çapraşıklarda, dişlerdeki renk değişikliklerinde ve diş kayıplarında kullanılabilir.

Emax kaplamalar tamamıyla estetik amaçlı ve daha çok ön bölge dişlerde estetik kaygıları olan kişilerde uygulanırken zirkonyum kaplama ise; daha çok arka bölge dişlerde fonksiyonel özellikler için kullanılır.

 

Zirkonyum emax kaplamaya göre çok daha sağlam ve kırılma direnci oldukça yüksektir. Ancak emax estetik görünüm  ve doğal dişe yakınlığıyla zirkonyum kaplamaların önüne geçmektedir. Köprü uygulamalarında  daha çok zirkonyum dişler tercih edilir. Ama emax kaplamalar ile de üç diş köprü uygulamaları (son köprü ayağı ikinci azı dişi olabilir) yapılabilmektedir.

Her iki tedavinin de seçimi kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Emax kaplama; estetik önceliklerin ön planda olduğu kişilerin tedavilerinde daha çok tercih edilirken zirkonyum ise; sağlık endişeleri ön planda olan kişilere uygulanan tedavi türüdür.

Emax Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Ağız hijyeni düzenli olarak yapıldığı ve 6 aylık periyotlar ile hekim kontrolleriyle rahatlıkla 10-15 yıl arası emax dişler kullanılabilmektedir. Emax dişin yapısı oldukça kaygan ve pürüzsüzdür. Bu sayede tartar oluşumunu da engellediği için diş ve diş etisağlığını koruyucu etkisi çok fazladır.

Emax Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş ve diş etlerinde problem olmayan kişilerde veya bu problemlerin tedavileri yapıldığı kişilerde prova aşamaları dahil 3-7 gün içerisinde tüm tedavi aşamaları bitirilebilmektedir.

Emax Kaplamanın Altındaki Dişte Çürüme Olur Mu?

Dişe tamamen uyumu sağlanmış tüm gereksinimleri sağlanarak uygulanmış emax kaplanın altında her hangi bir çürüme olmaz. Zirkonyum kaplamalarda ve lazer sistemi ile uygulanan metal destekli porselen kaplamalarda da dişlerde bir çürümeden söz edilemez.

Cam Seramikler Kırılır Mı?

Doğal dişleri kırabilecek tüm travmalar örnek vermek gerekirse; çarpma, düşme, dişlerle sert cisimler ısırma gibi durumlar emax dişler için de tehlike oluşturacaktır. Doğal dişleri nasıl koruyorsak, kaplama dişlerimize de öyle bakmalıyız ve bu sayede kullanım ömürlerini uzatabiliriz.

Emax Kaplamalarda Bakım Nasıl Olur?

Emax kaplamaların bakımı kendi dişlerimiz bakımında farklı düşünülemez. Düzgün bir ağız bakımı ve dikkati emax dişlerin ömrünü uzatan en önemli faktördür. Ayrıca hekiminizin önerdiği şekilde diş fırçalama tekniğine ve diş ipi kullanımına dikkat edilmeli, gerekiyor ise ağız gargaraları da kullanmalıdır. Genel olarak emax dişlerin bakımı doğal dişlerin bakımından farklı değildir.

Sohbete Başlayın
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz.