Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı

Gülüş tasarımı, hastaların istekleri doğrultusunda gülüşlerinin estetik olarak mükemmel, doğal ve sağlıklı görünümünün planlanmasıdır. Estetik diş hekimliği olarak da bilinen bu alan diş sağlığının yanında, diş ve diş etlerinin estetik görünümü üzerine yoğunlaşmıştır. Gülüş estetiği ile dudaklar, dişler ve diş eti gibi birbiriyle bağlantılı alanların estetik görünümü sağlanarak en ideal gülüş şeklinin oluşturulması mümkündür.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Estetiği

Gülüş tasarımı veya gülüş estetiği kişilerin yüzleriyle uyumlu ve doğal görünümlü gülüşleri ortaya çıkarmayı amaçlayan tedaviler bütünüdür. Tedavilerde genel olarak Beyaz estetik ve Pembe Estetik olarak adlandırılan iki aşama bulunur. Beyaz estetik, dişlerin ön planda olduğu aşamadır. Pembe estetik ise damak, dudak ve diş etlerinin ele alındığı aşamadır. Diş estetiğinde dişlerdeki sorunlar tespit edildikten sonra sadece tedavi uygulaması yeterli olmaz. Estetik gülüş tasarımı uygulamalarında tedavilerin göze hoş görünür olarak tamamlanması hedeflenmektedir. 

Antalya Gülüş Tasarımı

Gülüş Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Dişlerde oluşan renk bozukluklarında
 • Travmalara bağlı ön bölge diş kırılmalarında
 • Diş etlerinin biçimsizliklerinde
 • Çeşitli nedenlerle oluşan ön diş çürüklerinde
 • Diş boylarındaki uyumsuzluk durumlarında
 • Kırık ve çatlak diş yapıları olan kişilerde
 • Yapısal diş dizilimi bozukluklarında
 • Çeşitli sebeplerden kaynaklı diş eksikliklerinde
Antalya gülüş tasarımı

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Hollywood Smile

Gülüş estetiği tedavilerine başlamadan önce öncelikle hastaların estetik beklentilerini doğru bir şekilde anlamak ve doğru tedavi planlamalarını belirlemek son derece önemlidir. Hastaların ağız ölçüleri alınarak oluşturulan modellemelerde sorunlar tespit edilerek tedavi planlaması şekillenir.

Estetik diş hekimliği tedavi planlaması sonrasında hastaların ağız içi ve yüz fotoğrafları özel programlar sayesinde bilgisayar ortamında ölçümlenerek yüze en uyumlu diş, diş eti ve yüz uyumu hesaplanır. Bu gülüş estetiği hesaplamalarıyla hastaya tedavi sonrası olacak en yakın görünüm sunulur ve hastanın fikirleri alınarak tekrar bir değerlendirme yapılır.

Gülüş Estetiği planlamalarından sonra eğer ki hastanın diş etlerinde sorunlar bulunuyorsa öncelikle diş eti tedavisine başlanır ve sorunlar düzeltilir. Diş eksikliği olan kişilerde ise tedavi planlaması doğrultusunda implant tedavisi ve ihtiyaç duyulan diğer cerrahi uygulamalar yapılır. Cerrahi uygulamaların iyileşme sürecinden sonra gerekli tedavi planlamasında bulunuyorsa diş beyazlatma işlemi yapılır. Yine tedavi planlaması doğrultusunda dişlerde bulunan görsel biçimsel bozukluklara porselen lamine, zirkonyum veya estetik kompozit dolgu tedavileriyle müdahale edilir.

Estetik gülüş tasarımı sürecinde medikal estetik uygulamalarına da başvurulabilinir. Gülüşü daha ön plana çıkarmak için yüz ve dudaklara uygulanan dermal dolgu vb. uygulamalar kullanılabilir.

 

Porselen lamine veya zirkonyum uygulamaları esnasında hastaların fikirleri alınarak en ideal diş estetiği sonucuna ulaşılmaya çalışılır. Dudak şekli ve konturu da gülüş tasarımı tedavi planlamasında önemli bir yere sahiptir. Tedavi planlaması süreci içerisinde hastaların dudak şekilleri analizi yapılarak hastalar için en doğal ve mükemmel gülüşler sağlanır.

Gülüş Estetiği Antalya

Gülüş Tasarımı Uygulamaları Nelerdir?

 1. Gingivektomi
 2. Lamine Diş (Yaprak Porselen)
 3. Diş Beyazlatma
 4. Kompozit Lamine (Bonding)
 5. Zirkonyum Kaplama
 6. Tam Seramikler (Emax-Empress Kaplamalar)
 7. Ortodonti Tedavisi
 8. İmplant Tedavisi
 9. Diş ve Diş Eti Seviyeleme

Lamine Diş Kaplama

Yaprak Porselen

Zirkonyum Kaplama

Estetik Zirkonyum Diş

Lamine Diş Kaplama

estetik diş hekimliği
Lamine Diş, estetik diş hekimliğinde en çok tercih edilen tedavilerden biridir. Dişlerin sadece ön yüzeyleri hafif aşındırılarak yapıştırılan 0.1 - 0.4 mm kalınlığında, ışık geçirebilen ve estetik görünümü çok yüksek materyallerdir.
Lamine dişler, çok estetik, sağlıklı sonuçlar ortaya çıkaran bir tedavi seçeniğidir. Tırnak kalınlığında bir porselen tabaka olan lamineler, dişlerin ön yüzeylerine bazen hiçbir aşındırılma yapılmadan da uygulanabilmektedir. Dişleri küçük olan hastalarda, hafif düzeyli çapraşık diş tedavisinde, dişlerdeki renk bozukluklarında, dişin şeklinden memnun olmayan hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.
Lamine Diş

Zirkonyum Kaplama

Antalya estetik diş hekimliği
Zirkonyum diş; herhangi bir metal desteği bulunmayan, şeffaf, ışık geçirebilen, sağlam ve daha çok arka dişler için kullanılan estetik bir diş tedavisidir.
Zirkonyum dişleri arka dişler için daha çok kullanılmasının sebebi kırılma direncinin çok yüksek olmasıdır. Zirkonyum kaplamalar dişlerle ve vücutla metal destekli porselenlere göre daha uyumludur. Işık geçirgenliği olduğu için doğal dişleri bire bir taklit edebilmektedirler ve estetik görünüm olarak metal destekli porselenlere oranla çok büyük avantajlar sunmaktadır. Zirkonyum dişler bilgisayar ortamında üretilirler ve bu sayede 0 hata ile uygulanabilen tedavilerdir.
Zirkonyum Diş

Bir Günde Gülüş Tasarımı Yapılabilir Mi?

Günümüzde artık bilgisayar destekli yöntemlerle gülüş tasarımını 1 günde yapmak mümkündür. Tabi bu durum tedaviden tedaviye farklılık göstermektedir. Dijital gülüş tasarımı olarak bilinen bu yöntem sayesinde kişinin dişlerine müdahale edilmeden bilgisayar ortamında olan düzenlemelerle kişiye uygun en ideal gülüş sağlanmaya çalışılmaktadır.

1 günde gülüş tasarımı yaparken öncelikle diş hekiminin kişinin isteğini iyi anlaması gerekmektedir.Hekimlerin diş estetiği tedavisinde yapabilecekleriyle kişilerin istekleri ortak bir yönde buluşmalıdır.

 

Karşılıklı fikir alışverişleri sonrasında kişinin fotoğrafları ve videoları çekilmektedir. Özel mumlar yardımıyla dişin tasarlanmasına başlanmakta ve en ideal şekil bulunmaktadır. Kişi yapılan gülüş estetiğini beğendikten sonra dişler taranarak 3 boyutlu fotoğrafları çekilmektedir. Bu 3 boyutlu fotoğraflama üzerine bilgisayarda dizayn yapılıp 3 boyutlu yazıcılar ile dişler yazılır ve ağızla bire bir uyumlu dişler ortaya çıkarılmış olunur. Sonuç olarak doğal bir görünüme sahip gülüş tasarımı aynı gün içerisinde tamamlanmış olur.

Gülüş estetiği antalya
Gülüş Estetiği

Hollywood Smile (Gülüş Tasarımı) Kriterleri Nelerdir?

 1. Dudaklar serbest pozisyondayken yani ağzımız hafif aralık ve gülmüyor iken ön dişlerin 1.5-2 milimetre görünmesi birinci estetik kriterdir. Bu şekilde yüzümüzde daha genç bir ifade oluşmaktadır. Zamanla dudaklarda ve yanaklarda düşme olabildiğinden ve dişler daha az göründüğünden dolayı yüzde daha yaşlı bir ifade oluşmaktadır. Hollywood smile gülüş estetiği tedavisiyle daha genç bir görünüm elde edilmektedir.
 2. Güldüğümüz zaman yanaklarımız tam açıldığında ağız köşelerinde karanlık alanların bulunmaması gerekir. Hollywood smile oluşturulurken arka dişler dışarıya doğru biraz daha açılı bir şekilde yapılır ve karanlık alanların oluşmaması sağlanarak daha estetik bir gülüş elde edilmiş olunur.
 3. Bir diğer kriter, gülümsediğimiz zaman dişlerimizin alt dudak çizgisini takip etmesi gerektiğidir. Güldüğümüz zaman alt dudağımız bir kavis yapar ve dişler önden başlayarak arkaya doğru bu kavsi takip etmelidir. Böyle bir gülüş estetik olarak çok daha güzel bir gülüş olarak gözükecektir.
 4. Ön iki dişin büyüklüğü köpek dişlerimizi büyüklüğünden daha fazla olmamalıdır.
 5. Göz bebeklerinden düz inen çizginin köpek dişlerimizin en sivri bölgesinden geçiyor olması gerekmektedir. Bu sayede dişlerin boyutları ve birbirleriyle mesafeleri daha rahat ayarlanabilmektedir.

Gülüş Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gülüş Estetiği Ne Kadar Sürer?

Gülüş estetiği tedavisine başvuran hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri estetik gülüşe ne kadar sürede sahip olabilirim sorusudur. Gülüş tasarımı tedavilerinde süreler kişiden kişiye değişebilmektedir. Örneğin dişlerimiz arasında ufak boşluklar bulunuyorsa ya da dişlerin şeklinde ufak bozukluklar var ise Bonding tedavisiyle tek seansta ideal gülüş elde edilebilir. Dişlerinin renginden memnun olmayan kişiler için Bleaching tedavisi (Diş Beyazlatma) ile 40 dakika içerisinde istenilen beyazlığa ulaşılabilmektedir.

Bununla birlikte hastalarda diş eksiklikleri bulunuyor ise, implant tedavisi ile birkaç ay içerisinde diş eksiklikleri giderilebilmektedir. Hastaların ortodontik tedavilere ihtiyacı bulunduğu durumlarda çapraşıklığın şiddetine göre tedavi süreleri değişebilmektedir. Yaprak porselen (Lamine Kaplama) uygulaması yaptırmak istenilen durumlarda ortalama tedavi süresi 4 ile 7 gün arasında olabilmektedir. Görüldüğü üzere gülüş estetiği tedavi süresi hastaların taleplerine ve gerekli tedavilere göre değişebilmektedir.

Gülüş Estetiği Tedavisi Riskli Midir?

Estetik gülüş uygulamaları her diş tedavileri kadar risk barındırmaktadır. İşinde uzman bir hekim tasafından yapılan gülüş estetiği tedavisinde dişlerdeki estetik görünümün sağlanmasının yanında, ağız ve diş sağlığının düzeltilmesi ve korunması amaçlanır.

 

Gülüş Tasarımı Kalıcı Mıdır?

Gülüş tasarımı elbette kalıcı bir tedavidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Gülüş tasarımında en önemli konu başlıklarından biri sağlıklı diş eti dokusudur. Gülüş estetiği tedavisi uygulamalarından önce sağlıksız diş eti yapısına sahip kişilere bir takım tedavi yöntemleriyle sağlıklı diş etlerine kavuşmaları sağlanır. Dolayısıyla gülüş tasarımı tedavisi sayesinde hastalar hem sağlıklı diş etlerine hem de sağlıklı dişlerle estetik gülüşlere sahip olmaktadırlar. Sağlıklı diş etlerinin ve dişlerin kalıcılığı korunması için hastaların hekimlerinin verdiği önerilere uymaları gerekmektedir. 6 aylık düzenli kontrollerle ve ağız bakımı ile ağız ve diş sağlığı kalıcılığı optimum seviyede korunabilmektedir. Hastalar ağız hijyenlerini optimum seviyeye taşırsa gülüş tasarımı tedavisi uzun süreli kalıcı bir tedavidir.

Gülüş Tasarımı Kimlere Uygulanmaz?

Erişkinliğe geçmemiş genç bireylerde çene, diş, dudak ve yüz uyumu henüz oturmadığından dolayı gülüş tasarımı uygulamaları tavsiye edilmez. Sadece kesimsiz, dişe müdahale edilmeden yapılan lamine kaplamala uygulamalarında doğal dişe bir müdahale yapılmadığı için çok genç bireylere de lamine kaplamalarla gülüş tasarımı yapılabilir.

Sohbete Başlayın
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz.