Ağız ve Çene Cerrahisi

Ağız ve çene cerrahisi

Ağız ve Çene Cerrahisi

Dişlerin çürük, travma gibi sebeplerle kaybedilmesi durumunda dişlerin çekimi yapılır. Diş çekiminde dişlerin görünen kısımlarından destek alınarak kökleri çıkartılır. Ancak bazı durumlarda dişler ağız içerisinde görülmüyor, aşırı derecede çürümüş ve görünen kısımları yok olmuş, kökler de diş eti içerisinde kalmış olabilir. Buna ek olarak, özellikle 20 yaş dişleri hiç çıkmamış olabilir. Bu durumdaki dişler cerrahi çekim yöntemiyle ve bir çene cerrahı tarafından çekilirler.

 

Cerrahi diş çekimi normal diş çekiminde kullanılan anestezi uygulanır. Dişe ulaşmak için önce diş eti açılır ve özel aletlerle diş üzerindeki kemik kaldırılarak diş çekilir. Çekimden sonra diş eti dikiş atılarak kapatılır ve bir hafta sonra dikişler de alınır.

 

Cerrahi çekimlerden sonra çekim bölgesi iyi temizlenmeli ve mikrop kapmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için hekimin tavsiye edeceği yumuşak diş fırçası kullanılarak yavaş hareketlerle fırçalama yapılabilir, ilave olarak gargara yapılması da önerilmektedir. Cerrahi çekim sonrasında çenede şişme ve morarma gibi durumlar normaldir. Çekimden sonra o bölgeye 24 saat boyunca buz ile compress yapmak şişmeyi azaltacaktır.

 

  • Tedavi Süresi [1-2 Hafta]

Ağrı ve Hastalıklar

Yüz-Çene bölgesi ağrıları, alt çene eklem bozuklukları ve bazı sistematik rahatsızlıkların ağız içindeki belirtilerine bakılarak saptanması ve tedavisi ağız ve çene cerrahisi çalışma alanındadır.

Gömük Dişler

Çene cerrahisi başta ağız ve dişlere bağlı kistler tümörler gibi patolojilerin yanı sıra diş ve çene kırıkları çene kemiği içinde gömük kalmış dişlerin çıkartılması veya sürdürülmesi, protez yapımına yardımcı olmak için ağzın sert ve yumuşak dokularında yapılan müdahaleleri içerir.

Yüz Anomalleri

Alt ve üst çene konum bozukluğuna bağlı olarak fonksiyon ve estetik bozukluklardır. Doğuştan veya sonradan oluşabilen çene anomalileridir.        

Sohbete Başlayın
Merhaba,
Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Hemen WhatsApp Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz.